"Żyjemy a dopóki żyjemy wszystko jest możliwe".- Roz

czwartek, 28 października 2021

Covid i poród

  Taką ciekawostka, jakiś temu poród kobiety zarażonej SARS COV 19 wyglądał inaczej. Dziecko było izolowane od matki, poród mógł odbyć się tylko drogą cc, A o karmieniu piersią można było zapomnieć. Na zajęcia wykonałam takie zestawienie myślę że niektórych z was też pewnie zaciekawi.

Zgodnie z Zaleceniami Ministerstwa zdrowia z dnia 15 marca 2020 dopuszcza się metodę porodu drogami natury natury z uwzględnieniem lokalnych warunków organizacyjnych związanych ze stanem epidemii oraz aktualnej sytuacji położniczej. Decyzja o wykonaniu cc powinna wynikać jedynie ze stanu zdrowia kobiety ciężarnej oraz dziecka , brak innych wskazań do prewencji operacyjnego zakończenia ciąży. Postępowanie uzależnione jest od stanu matki i dziecka oraz decyzji matki, która powinna być podjęta przed porodem. Decyzja powinna być poprzedzona rozmowa z matką aby dokonać najlepszego wariantu dla obu stron, odpowiednio do sytuacji kliniczno epidemiologicznej.

Zgodnie z zaleceniem Polskiego towarzystwa Neonatologicznego Krajowego nadzoru w dziedzinie neonatologii – uaktualnienie postępowania z dnia 31 października 2020 podczas porodu należy wykorzystać możliwość opóźnionego odpępnienia niezależnego od infekcji covid 19 u matki. Noworodki urodzone przez matki z dodatnim wynikiem SARS COV 2 należy wykąpać bezpośrednio po urodzeniu w celu usunięcia ze skóry znajdującego się tam potencjalnie wirusa.

Natomiast wg zaleceń dotyczących karmienia piersią u pacjentek chorych na covid 19 lub u podejrzanych o infekcje covid 19 – podsumowanie oraz tłumaczenie wybranych zaleceń ośrodków międzynarodowych z dnia 21 marca 2020 brak jest przesłanek do wczesnego mycia dziecka oraz rezygnowania z kontaktu „skóra do skóry”

Zgodnie z opracowaniem Karmienie piersią w dobie pandemii Covid 19 . Wytyczne Centrum nauki o Laktacji , w przypadku dodatniego wyniku u matki i dziecka wskazane jest karmienie piersią jeżeli pozwala na to stan kliniczny z zachowaniem zwiększonej higieny odciągania pokarmu – nakładanie maseczek, higienę rąk i piersi. W przypadku konieczności leczenia noworodka na oddziale specjalistycznym powinno się zapewnić możliwość karmienia mlekiem odciąganym.

W przypadku uzyskania ujemnego wyniku testu na obecność wirusa noworodki mogą być zaszczepione przed wypisem do domu szczepionka BCG i WZW , w przypadku dodatniego wyniku należy przełożyć szczepienie do czasu uzyskania wyniku ujemnego .

Literatura

  1.  Zalecenia Ministerstwa zdrowia z dnia 15 marca 2020 Https:gis.gov.pl/

  2. Opr. Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M. Własienko A. Kuchar E. Królak-Olejnik B. 

Opublikowane w: Karmienie piersią w dobie pandemii COVID-19. Wytyczne Centrum Nauki o

Laktacji. Medycyna Praktyczna Pediatria 3(129) maj-czerwiec 2020 suplement. Aktualizacja: 28.01.2021

  1. Zalecenia  dotyczące karmienia piersią u pacjentek chorych na covid 19 lub podejrzanych o infekcje covid 19 – podsumowanie oraz tłumaczenie wybranych zaleceń ośrodków międzynarodowych z dnia 21 marca 2020

  2. Zalecenia Polskiego towarzystwa Neonatologicznego Krajowego nadzoru w dziedzinie neonatologii – uaktualnienie postępowania z dnia 31 października 2020 https://www.standardy.pl/artykuly/id/1698

1 komentarz:

Miło by było jakbyś zostawił komentarz, chyba że jesteś trollem to spadaj