"Żyjemy a dopóki żyjemy wszystko jest możliwe".- Roz

niedziela, 12 czerwca 2016

Leczenie chrapania

Rada dla tych co muszą znosić chrapanie :

„Jeśli Twoja druga połówka chrapie przez sen, delikatnie odwracasz jej głowę aż usłyszysz charakterystyczne trzaśniecie.”
To jedna z drastycznych metod na pozbycie się uciążliwego problemu jakim jest chrapanie.
Można też gwizdać, szturchać, bić, cmokać i co tam komu przyjdzie do głowy.


A na poważnie.
Chrapanie to dolegliwość która nie tylko uprzykrza życie najbliższych chrapiącego. Może prowadzić do groźnych bezdechów sennych. Bezdechy senne powodują niedotlenienie organizmu, sprzyjają rozwojowi chorób krążenia, udarów, zawału serca, refluksa żołądkowego i są przyczyną chronicznego zmęczenia.  Jak wskazują badania może przyczynić się również do rozwoju cukrzycy typu II. Ryzyko wzrasta o 40%, a w przypadku chrapania każdej nocy nawet o 200% w stosunku do niechrapiących!


Znam pary które z powodu chrapania zaczęły sypiać w osobnych sypialniach. Nie wiem czy zrobiono badania na wpływ chrapania na rozwody, ale na pewno obniża się libido w przypadku chronicznego niewyspania.

Na zlotach na które jeżdżę również chrapanie jest poważnym problemem ,szczególnie że na polu namiotowym niesie się na sporą odległość:).

Przyczyn chrapania jest kilka, jednymi z nich są : krzywa przegroda nosowa, nieprawidłowa budowa gardła, polipy i rozrost migdałków( u dzieci). U osoby chrapiącej dochodzi do rozluźnienia podniebienia i języka, co powoduje zwężenie dróg oddechowych. Utrudniony przepływ powietrza prowadzi do wibracji tkanek gardła i charakterystycznego odgłosu. Chrapaniu sprzyja palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i otyłość. Pierwsze kroki jakie należy podjąć w przypadku chrapania to zmiana trybu życia: należy unikać objadania się przed snem, zrezygnować z alkoholu i papierosów!
Konieczna jest również wizyta u lekarza w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Metod korygowania chrapania jest kilka: od nieinwazyjnych po zabiegowe.
Te nieinwazyjne typu” aerozol lub plasterki niestety nie usuną problemu, jedynie złagodzą jego niedogodności.
Inną metodą nieinwazyjną jest zastosowanie specjalnych aparatów dentystycznych zakładanych na czas snu.  Jednym z najbardziej znanych jest niemiecki aparat TAP-T.  Zadaniem aparatu TAP-T jest utrzymanie żuchwy i języka w pozycji umożliwiającej utrzymanie otwartej tchawicy podczas snu.
Metoda ta usuwa chrapanie w 75% przypadków, stosowana jest w przypadku lekkiego i średniego nasilenia objawów  obturacyjnego bezdechu sennego. (OBS)
Oprócz aparatów chrapanie można usunąć również między innymi za pomocą naświetlań podniebienia laserem, metodą koblacji( czyli metodą która wykorzystuje plazmę o niskiej temperaturze). O tej metodzie możecie przeczytać na stronie  https://www.tourmedica.pl/informacje/kontrolowana-ablacja-w-leczeniu-chrapania/ , radio-chirurgii, lub stosując implanty umieszczane w śluzówce.

Wszystkie te metody są wysoce skuteczne i leczą tą uciążliwą dolegliwość.
Ciekawe że chrapie blisko połowa ludzkości, częściej chrapią mężczyźni, chociaż kobiety wcale w tym chrapaniu nie zostają w tyle. Chrapie co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta. Kobiety zaczynają chrapać najczęściej po menopauzie.
Chrapanie może osiągać głośność  nawet 60 Decybeli,  jest to hałas porównywalny do głośności pracującej kosiarki do trawy.
Ja chrapię kiedy jestem zmęczona, ale wiąże się to na pewno również z moją otyłością.
Ciekawa jestem czy Wy też chrapiecie?
Przypomniał mi się teraz taki stary sposób o którym słyszałam- wszywa się w piżamę na plecach piłeczkę i podobno to zapobiega chrapaniu.
Spaniu chyba też:)
a jak ktoś sypia nago? To co? W co wtedy można wszyć tą piłeczkę?

Może znacie jakieś inne metody?

18 komentarzy:

 1. a ja lubię nago
  latem

  niestety chrapię, ech...

  OdpowiedzUsuń
 2. Syn koleżanki miał jakiś zabieg chirurgiczny w obrębie podniebienia, niestety nie znam szczegółów, problem chrapania zniknął .... na rok.
  Teraz ponownie ma się poddać operacji, bo badania wykazały właśnie te niebezpieczne bezdechy.

  OdpowiedzUsuń
 3. chrapię..i czasami słysze, że chrapię

  OdpowiedzUsuń
 4. Moj maz chrapie....
  Pomaga jak go przebudze i odwroci sie na drugi bok..ale jest to uciazliwe😐

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to mamy podobnie... a już chrapanie małża po alkoholu, a zwłaszcza piwie, jest obowiązkowe.. Acz zauważyłam zależność, że jak ćwiczy i jest szczuplejszy to chrapania jest mniej. Jak się zaniedba to więcej

   Usuń
 5. Ja nie chrapię, ale mojemu W. się zdarza. Zwykle po imprezie i wtedy gdy jest bardzo zmęczony. Podobno chrapanie nasila się w wyniku stresów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trącam go, albo mówię żeby nie chrapał i słyszę wtedy "ale ja nie chrapię"...

   Usuń
 6. Chrapalam, teraz jak stracilam ponad 20kg to nie chrapie.

  OdpowiedzUsuń
 7. chrapzłam ze zmęczenia
  teraz nie chrapie-czyli przekroczyłam rubikon zmęczenia:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto wiedziec ze jakby co to nie trzeba ludzi dusic tylko po aparat wyslac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie, ten aparat mnie zainteresował..

   Usuń
 9. ja nie chrapie ( jeszcze ;) ) ale mój luby gdy leży na plecach.Szturchnę z nakazem położenia się na bok. Skutkuje

  OdpowiedzUsuń
 10. a klamerka na nos?? nikt nie zna tej jakże skutecznej metody? ;P

  OdpowiedzUsuń

Miło by było jakbyś zostawił komentarz, chyba że jesteś trollem to spadaj