"Żyjemy a dopóki żyjemy wszystko jest możliwe".- Roz

środa, 18 grudnia 2019

Neuroprzekaźniki Dopamina i Serotonina

Dopamina należy do grupy neuroprzekaźników o działaniu pobudzającym. Miejscem jej działania jest przede wszystkim mózg, w zaleznosci od tego w którym miejscu działa, odpowiada za inne reakcje.
W układzie pozapiramidowym odpowiada za napęd, koordynację oraz napięcie miesniowe
W układzie limbicznym odpowiada za nasze samopoczucie i wyższe czynności psychiczne, a w podwzgórzu reguluje wydzielanie prolaktyny oraz gonadotropin.
Dopamina jest wykorzystywana do produkcji adrenaliny i noradrenaliny, dlatego zapotrzebowanie w organizmie w momencie stresu i napięcia jest wyższe.
Dopamina bierze rownież udział w ośrodku przyjemności nazywanym ośrodkiem nagrody. Wzrost dopaminy powoduje poprawę samopoczucia, wzrost motywacji i przyjemności dlatego substancje psychoaktywne,seks, jedzenie, które podwyższają ilość wydzielanej dopaminy mają działanie uzależniające. Uzależnia również oczekiwanie na nagrodę, co jest istotne np w uzależnieniu od hazardu.

Niski poziom dopaminy wpływa istotnie na nastrój co może się przyczynić do powstawania depresji, schizofrenii oraz choroby Parkinsona.
Nadmiar dopaminy prowadzi do zachowań impulsywnych, wzrostu agresji.
W przypadku niedoboru dopaminy może nastąpić wzrost wydzielania serotoniny. Dopamina również bierze udział w procesach metabolicznych, niski poziom dopaminy stymuluje uczucie głodu.

Serotonina również należy do tzw  "hormonów szczęścia" Największy poziom serotoniny wystepuje u noworodków, u nastolatków następuje znaczny spadek poziomu który stabilizuje sie po okresie dojrzewania. Serotonina produkowana jest w 90 % w jelicie, reguluje ruchy jelita przez to wspomaga wydalanie.
Metabolitem serotoniny jest melatonina, z którą reguluje rytm dobowy i sen.
Serotonina również bierze udział w kurczeniu się naczyń krwionośnych w oskrzelikach, jelicie oraz macicy.
Niedobór serotoniny  sprzyja obniżeniu nastroju, powoduje bezsenność i złe samopoczucie.
Nadmiar serotoniny nazywany zespołem serotoninowym może być  powodowany  przedawkowaniem leków przeciwdepresyjnych oraz niektórych narkotyków, objawia się gwałtownym wzrostem temperatury, splątaniem, utratą przytomności i zatrzymaniem krążenia.


Umim?

13 komentarzy:

Miło by było jakbyś zostawił komentarz, chyba że jesteś trollem to spadaj